Warto zobaczyć

Strefa Kultury jest ikoną Katowic i znajduje się bardzo blisko Wydziału Humanistycznego UŚ. To zrewitalizowany obszar dawnej kopalni „Katowice”, co łatwo zauważyć, gdyż wciąż góruje nad nim wieża szybu, dziś funkcjonująca jako taras widokowy. Tradycyjna architektura przeplata się z nowoczesnym, a wręcz futurystycznym stylem.

Wśród budynków, które trzeba odwiedzić, jest Spodek – symbol Katowic. Warto podziwiać go z punktu widokowego na Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Centrum Kongresowe zbudowano w taki sposób, aby z góry wyglądało jak ślad po awaryjnym lądowaniu Spodka.

Nieopodal znajduje się Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). Wyróżniający się gmach mieści w sobie kompleks sal koncertowych i nagraniowych.

Muzeum Śląskie to kolejny ważny element Strefy Kultury. Wewnątrz kryją się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Gościom przybywającym spoza Śląska powinna spodobać się wystawa stała „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która w niezwykle immersyjny sposób przedstawia historię tego regionu, od czasów dawnych po współczesność. Muzeum prezentuje również imponujące zbiory sztuki, w tym słynną pracę pt. „Żydówka z cytrynami” (znaną także jako „Pomarańczarka”).

We wtorki wstęp do Muzeum Śląskiego jest darmowy.

Nieco dalej, bo właściwie już w granicach administracyjnych miasta Chorzów, znajduje się Park Śląski (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka). Z centrum Katowic można łatwo dostać się tu tramwajem w przeciągu kilkunastu minut. Park nazywany jest zielonymi płucami Śląska. Mieszczą się tu m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Legendia (czyli Śląskie Wesołe Miasteczko), Planetarium, ogród japoński, największe w Polsce rosarium, Górnośląski Park Etnograficzny i wiele innych atrakcji. Można błądzić godzinami po ścieżkach Parku, poszukując ukrytych wśród drzew rzeźb, a gdy już się zmęczymy – wsiąść w wagonik kolejki linowej „Elka” i obejrzeć park z perspektywy lotu ptaka.

Dolina Trzech Stawów położona jest na południe od centrum Katowic. Nazywana jest również Sztauwajery od niemieckiego słowa stauweiher. Oferuje chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku – w pięknych okolicznościach przyrody można usiąść na leżaku i cieszyć się promieniami Słońca.

Przemysł górniczy i postępująca urbanizacja to cechy charakterystyczne Śląska. Miasta rozrastały się tu od wieków wokół kopalni i zakładów. Nikiszowiec to jedno z wielu lokalnych osiedli górniczych, wyróżnia je jednak jego zabytkowy charakter. Usytuowane jest na wschód od Doliny Trzech Stawów. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1908, w 1978 zostało wpisane do rejestru zabytków, a w 2011 uznano je za pomnik historii. Dominują tu budynki wykonane z cegły (tzw. familoki, czyli budynki wielorodzinne stawiane w wielu śląskich miastach na przełomie XIX i XX wieku). Uwagę zwracają drobne lecz piękne detale na fasadach budynków.